Energia elektryczna jest niezbędna do normalnego funkcjonowania każdego gospodarstwa domowego. Nie jesteśmy w stanie bez niej żyć w dobrych warunkach. Dzięki niej nie tylko możemy zaświecić światło, gdy się ściemni, ale przede wszystkim korzystać ze sprzętów codziennego użytku takich jak np. lodówka, pralka, komputer, telewizor i wiele wiele innych. W obecnych czasach już kilkugodzinny brak prądu ( awaria) przewraca nam całe życie do góry nogami. Większość firm np. produkcyjnych czy nawet usługowych nie jest w stanie pracować bez dostępu do energii elektrycznej.
Korzystajmy z energii elektrycznej z głową.
Korzystanie z energii elektrycznej jest jednoznaczne z opłatami uiszczanymi za ilość jaką zużyjemy. Z racji iż coraz więcej rzeczy i sprzętów w gospodarstwie domowym jest na prąd te rachunki wcale nie są nieraz małe. Co zrobić, aby płacić za prąd mniej? Jest tylko jedno rozwiązanie. Należy zacząć oszczędzać energie elektryczną. Oto kilka sposobów jak możemy to zrobić.
- Wyłączajmy za sobą światło. To taka prosta rzecz, a tak często o niej zapominamy. Ile razy niejednokrotnie świecimy bez potrzeby światło np. w spiżarce czy kotłowni bo wychodząc zapomnieliśmy wyłączyć.
- Nie trzymaj w gniazdkach ładowarek. Kiedy skończysz ładować telefon, laptop lub inny sprzęt wyciąg ładowarkę z gniazdka.
- Zrezygnuj z trybu czuwania. Kiedy kończysz oglądać telewizję lub pracę na laptopie nie zostawiaj ich w trybie czuwania lecz po postu wyłącz.
- Wymień żarówki na energooszczędne. Jednak używając tego typu żarówek nie wyłączaj ich kiedy wychodzisz z pomieszczenia na krócej niż 10 minut.
- Lodówka powinna znajdować się w chłodnym miejscu. Nie powinny padać na nią bezpośrednio promienie słoneczne lub stać w gorącym pomieszczeniu. Zużyje wtedy więcej prądu.
- Kupuj urządzenia z wysoką klasą energooszczędną. Jest ich coraz więcej na rynku, a tzw. pożeracze prądu są wycofywane ze sprzedaży.
Takie proste i nie wymagające nic od nas czynności sprawią, że zaoszczędzimy nie tylko energię elektryczną, ale co za tym idzie pieniądze. Warto wyrobić w sobie nawyki pomagające w mniejszym zużyciu prądu.