Panele słoneczne goszczą na większości dachów. Na przełomie zaledwie kilkunastu lat zyskały ogromną popularność i wielu sympatyków. Czym właściwie są panele słoneczne? Otóż ich zadaniem jest produkcja energii elektrycznej poprzez wykorzystanie energii słonecznej. Bardzo często jednak mylone są z kolektorami słonecznymi, które jedynie zamieniają energię słoneczną na energię cieplną.
Sposób działania.
Panele słoneczne wykonane są z krzemu. Dzięki swoim właściwością zamieniają padające promienie słoneczne w energię elektryczną. Produkt ten (prąd) można wykorzystać w gospodarstwie domowym jak również w budynkach handlowych. Jednak należy pamiętać, że energia elektryczna produkowana jest tylko w dzień, kiedy świeci słońce. Instalacja ta pracuje o każdej porze roku, jednak zimą kiedy dzień jest krótszy, a promienie słońca słabe, wyprodukowanej energii będzie zdecydowanie mniej niż latem. Ilość energii jaką pozyskamy jest zależna od takich czynników jak:
- Intensywności promieniowania
- Kąta nachylenia paneli słonecznych
- Mocy założonej instalacji.
Inne ekologiczne sposoby ogrzewania domu: tani dobry ekogroszek
Utrzymanie instalacji słonecznej
Instalacja składająca się z paneli słonecznych nie wymaga serwisowania. Nie jest też awaryjna, gdyż nie posiada żadnych części ruchomych, które mogłyby ulec eksploatacji. Ponadto nie wymaga od nas włączania i wyłączania ( sama działa w zależności od promieniowania słonecznego). Ich kontrola jest zdalna, umożliwia to podłączenie inwentora do sieci wi-fi. Nie potrzeba także czyścić jej. Ustawiona pod odpowiednim kątem sama się oczyszcza np. z zalegającego śniegu czy innych zabrudzeń. Wszelakie koszty z serwisowaniem oraz czyszczeniem odpadają nam.
W lecie często produkujemy więcej energii niż jesteśmy w stanie zużyć ( dłuższy dzień, mocne promienie słoneczne). Nadwyżka magazynowana jest w zakładzie energetycznym. Możemy ją odebrać w odpowiednim procencie ( zazwyczaj 70 -80%) w ciągu nocy lub w okresach zimowych kiedy produkcja prądu jest mniejsza niż jego zużycie.